این سایت برای ie9 طراحی نشده است

لطفا دستگاه خود را بچرخانید.

آشنایی با محیط نرم افزار

۳۰ خرداد ۱۳۹۵ مهسا بگلری
بدون دیدگاه

مدیریت پروژه از طریق PWA از مسئولیت های کلیدی یک مدیر پروژه است , در این قسمت سعی داریم رویه هایی را که یک مدیر پروژه در زمانی که از طریق PWA پروژه را مدیریت میکنند,  توضیح بدهم , که شامل موارد زیر میباشد :

  • ایجاد یک پروژه جدید
  • دیدن و باز کردن یک پروژه
  • چک کردن یک پروژه با استفاده از ویژگی check in
  • راه اندازی مجوز ها در پروژه
  • ویرایش فیلدهای سفارشی
  • تغییر مالکیت یک پروژه
  • فرستادن داده های مرکز پروژه به ماکروسافت اکسل
  • تغییر در طرح پروژه

 

استفاده از ریبون برای مدیریت پروژه :

پراجکت سرور ۲۰۱۳ با استفاده از رابط کاربری کاربر پسند (ریبون) دسترسی به دستورات را ساده میکند. ریبون , جایگزین طراحی سابق که شامل منو ها و نوار ابزار لیست کشویی بود , شده است که با عملکرد ریبون موجود در Microsoft Office 2013  یکسان بود . ممکن است بر روی ریبون زبانه های متعددی برای مجموعه اقدامات متعدد ,  وجود داشته باشد. هر زبانه شامل گروهی از دکمه های مرتبط به هم است که میتوانید از آنها برای تعامل با محتوای صفحه استفاده کنید.

به عنوان مثال , project Center  , این امکان را به شما میدهد تا سطوح خلاصه برنامه پروژه را ببینید و اقداماتی بر روی آن انجام دهید. بر اساس اقداماتی که میخواهید در Project Details انجام دهید میتوانید از زبانه های چندگانه ریبون استفاده کنید.

زبانه Project Details در ریبون دارای قسمت های مختلف است که میتوانید بسته به اینکه اقدامات شما شامل مشاهده , اصلاح اطلاعات پروژه و یا برنامه ریزی پروژه باشد , از آن استفاده کنید.شکل ۱ پس از باز کردن پروژه های انتخاب شده از طریق مرورگر , زبانه task در گروه project  در ریبون به مدیران پروژه این امکان را میدهد تا زمانبندی پروژه را ویرایش و ذخیره نموده وببندند و تمام تنظیمات پروژه را در حدود دسترسی خود در pwa تغییر دهد.

شکل ۲ زبانه project  , در project group  در ریبون , دارای کارکرد های اضافی  ,  برای دیدن تیم ساخت پروژه , ارتباط دادن مسائل و مشکلات , ریسک و اسناد پروژه است .

pwa

میتوانید پروژه خود را در Project Professional   باز کرده و تمامی این اقدامات را  آنجا انجام دهید و در نهایت Publish  کنید. در ادامه توضیحاتی در ارتباط با محیط نرمافزار project professional خواهم داد .

در ابتدا که میخواهید برنامه project professional از پراجکت سرور برای وارد کردن فعالیت ها و باقی تنظیمات باز کنید  با این صفحه رو به رو میشوید .پروژه هایی که از قبل تعیین کرده اید در این صفحه نمایش داده میشود و شما برای وارد کردن task یا فعالیت های مورد نظرتون میتوانید گزینه آبی رنگ کنار هر فعالیت کلیک کنید که صفحه project professional برای شما باز میشود و میتوانید فعالیت های مورد نظر را در آن وارد کنید که در قسمت های بعد به طور کامل توضیح داده میشود

first page

یکی از بزرگترین امتیازهای Project رابط کاربر بسیار خوب آن است که کار را ساده تر، سریع تر و لذت بخش تر میکند.

رابط کاربر: اصول و منطق رابط کاربر Project2013 تفاوت عمده ای با نسخه های قبل ندارد.

ریبون: ریبون مفهومی است که جانشین نوار ابزار و منو شده است. یکی از اصول ریبون این است که هر چه ابزاری پرکاربردتر باشد، آیکون آن نیز بزرگتر است

تایم لاین: تایم لاین محوری است که رویدادها یا فعالیتهای مهم پروژه و موقعیت فعلی آن را نشان میدهد.

نما: Project نماهای فراوانی دارد که یکی از پرکاربردترین آنها، نمای گانت Gantt Chart است.

فیلدهای Project قابل حذف و اضافه کردن نیستند و فقط میتوان آنها مخفی کرد یا نمایش داد.

نحوه نمایش ساعت در Project کاملاً وابسته به تنظیمات ویندوز است که به صورت ۱۲ ساعته و AM و PM نمایش داده شود یا اینکه بهصورت ۲۴ ساعته نمایش داده شود.

انواع نسخه های Project

Project 2013 برای کامپیوترهای خانگی در دو نسخه متفاوت ارائه شده است.

Project Standard

نسخه استاندارد این نرم افزار است که قابلیت ساخت و اصلاح برنامه های زمانبندی را دارا است.

Project Professional

نسخه حرفهای Project است که تمام قابلیتهای نسخه استاندارد آن (Project Standard) را دارا میباشد به همراه تعدادی قابلیت اضافه که شما میتوانید برای ساخت و اصلاح برنامه های زمانبندی استفاده کنید. همچنین نسخه حرفهای Project میتواند به Microsoft Project Server متصل شود و از امکانات تحت سرور نیز بهره مندشوید.

قابلیت های جدید در Project 2013

نسخه ۲۰۱۳ نرم افزار Project شامل چندین خصوصیت جدید و همچنین بهبود تعدادی از امکانات قبلی آن می باشد:

۱- report : ا project 2013 خصوصیات گزارش گیری را کاملاً تغییر داده است. تب Report شامل ترکیبی از جداول، نمودارها و محتوای متنی است و کاملاً قابل شخصی سازی است.

۲- Task Path : از این ویژگی برای مشخص کردن سریع پیشنیازها و پسنیازهای فعالیت انتخاب شده در نمای Gantt Bar استفاده میشود.

۳- افزایش تاریخ پایان پروژه ها: دیرترین زمان ممکن که پروژه میتوانست به پایان برسد از تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۴۹ به ۳۱ دسامبر ۲۱۴۹ منتقل شده است.

۴- یکپارچگی با Lync فقط در نسخه (Project Professional ):در نسخه Project Professional شما میتوانید جزئیات منابع را با از Active Directory به برنامه خود وارد کنید. همچنین

میتوانید از در دسترس بودن منابع نیز مطلع شوید. در ضمن میتوانید با استفاده از Lync به گفتگو و ارسال پیام به منابع از طریق Project اقدام نمایید

۵- پشتیبانی از خصوصیات Touch Input: همانند سایر محصولات Office 2013 ، شما میتوانید رابط کاربری Project 2013 را برای استفاده در حالت Mouse با Touch(لمسی) بهینه سازی نمایید.

۶- ظاهری تمیزتر و مرتب تر:در زمان استفاده از Project 2013 شما متوجه رابط کاربری تمیزتر و صاف تر خواهید شد. این نما با سایر محصولات Office 2013 نیز به اشتراک گذاشته شده است.

 

تمامی قسمت های صفحه اصلی project professional  در عکس زیر نمایش داده شده است که در ادامه توضیح داده میشود

 

kjhvh

نمای Back Stage مدیریت فایلها و گزینه های تنظیمات

نمای Back Stage در تمامی برنامه های Office وجود دارد. نمای Back Stage شامل تنظیمات سفارشی سازی و تنظیمات اشتراک گذاری، و همچنین دستورات ضروری برای مدیریت فایل همچون Save, New, Open است.برای ورود به نمای Back Stage تب File را کلیک نمایید. در این صورت نمای Back Stage نمایان میشود.

Info : در این قسمت شما به Organizer دسترسی خواهید داشت.

Organizer : قابلیتی است برای به اشتراک گذاری عنصرهای سفارشی سازی شده همانند نماها بین برنامه های زمانبندی استفاده میشود.

Info همچنین اطلاعاتی درباره برنامه زمانبندی فعال همچون تاریخ شروع و پایان، اطلاعات آماری و خصوصیات پیشرفته(تکمیلی) را به شما نشان میدهد.

New : نمایش تنظیمات برای ساخت یک برنامه جدید، از برنامه های قبلی یا بر اساس یک الگو.

Save As, Save, Open و Close : دستورات استاندارد مدیریت فایل میباشند.

Print :  شامل گزینه هایی برای چاپ کردن یک برنامه.

Share :  شامل گزینه هایی برای هماهنگ سازی با Share Point و ضمیمه کردن یک برنامه به ایمیل.

Export :  شامل گزینه های برای ساخت فایل XPS, PDF از برنامه زمانبندی و گزینه هایی دیگر برای استخراج محتوایبرنامه.

Account :  نمایش اطلاعات مربوط به Project همانند اطلاعات نسخه Project . با Microsoft Account شما میتوانید به سرور Office متصل شوید در این صورت اطلاعات کاربری شما را در بالا سمت راست پنجره Project نمایش میدهد.

Options :  پنجره تنظیمات Project را نشان میدهد. این پنجره شامل تب های مختلف است که در زیر به اختصار توضیح داده شده است.

202

نکته: برای خروج از Back Stage شما میتوانید از دکمه بازگشت در گوشه بالا و سمت چپ صفحه استفادهکنید یا کلید Escape را فشار دهید

ریبون و تبها:  همانند سایر محصولات Office 2013 نرم افزار Project 2013 نیز از رابط کاربری روان که غالباً Ribbon نامیده میشود. مهمترین قسمت آن تب ها می باشند و خود Ribbon در بالای صفحه Project قرار داده شده است

203

Task Tab : مربوط به تنظیمات و پارامترهایی میشود که به فعالیتهای پروژه ارتباط دارند.
Resource Tab : تنظیمات و پارامترهای Project که به منابع پروژه مربوط میشوند در این قسمت قرار دارند.
Report Tab : شامل دستوراتی میشوند که شما میتوانید برای نمایش و یا تولید گزارشها از آنها استفاده کنید.
Report Tab : شامل دستوراتی میشوند که شما میتوانید برای نمایش و یا تولید گزارشها از آنها استفاده کنید.
Project Tab : شامل دستوراتی است که بر روی کل پروژه اعمال میشوند همانند تنظیمات ساعت کاری پروژه.
View Tab : به شما کمک می کند آنچه را که در پنجره Project می بیند کنترل کنید و نیز اینکه این اطلاعات چگونه نمایش داده شوند.
Contextual Tab(تبهای وابسته): شامل Format Tab, Design Tab, Layout Tab کاملاً متنوع و وابسته به این می باشند که چه نوع اطلاعاتی در نمای فعال نشان داده میشود.

یکی از ویژگی های Ribbon این است که هر چه دستورات پرکاربردتر باشند، آیکون آنها نیز بزرگتر است و دستوراتی با کاربردی تقریباً یکسان در یک گروه دسته بندی میشوند.

اگر موس  را بر روی هر یک از دستورات قرار دهید و کمی صبر کنید یک Screen Tip نمایان میشود که شامل نام دستور و توضیحاتی در مورد کارکرد آن است

  • فضا کاری شما در Project نما (View) نامیده میشود. Project شامل انواع مختلفی نما است. که از قسمت view میتوانید تغییر دهید.

4

پراجکت سرور ۲۰۱۳ یک راهکار منعطف برای مدیریت سبد پروژه (PPM) و همچنین کارهای روزمره است. اعضای تیم شرکت کنندگان در پروژه و تصمیم گیرندگان کسب و کار ها میتوانند الویت بندی پروژه های سازمانی را بر اساس اهداف استراتژیک در سبد پروژه ها را شروع و آنها را الویت بندی کنند و به ارزش مد نظرشان در مورد کسب و کار دست یابند .

مروری بر Project web app : یک PWA برنامه تحت وب است که به همراه برنامه ریزی , به روز رسانی وظایف در project professional (که پیشتر توضیحاتی در ارتباط با محیط نرم افزارش داده شده است ), پیگیری مسائل و مشکلات , پیگیری ریسک ها و به اشتراک گذاری اسناد در میان اعضای پروژه , مدیران پروژه و دیگر ذینفعان را ممکن میسازد .

بسیار اهمیت دارد که ابتدا مدیران PWA را بشناسند . زمانی که وارد میشوید ابتدا صفحه اصلی  Microsoft Project Web App  سفارشی شده تان را میبینید . این صفحه شامل خلاصه اطلاعات تخصیص داده شده به شما است .

صفخه اصلی  ,  یک Quick Launch  را ارائه میکند که میتوانید از آن برای جابه جایی بین اطلاعات از جمله وظایف , پروژه ها , منابع و غیره استفاده کنید دسترسی به این ویژگی های سیستم به مدل امنیتی سازمان و نقش شما در سازمان دارد. در صورتی که به عملکردی مثل مرکز پروژه نیاز دارید اما به آن دسترسی ندارید با مدیر سرور پروژه تماس بگیرید .

مرکز پروژه (Project Center) راه مناسبی را برای مدیران اعضای تیم و سایر ذینفعان پروژه ارائه میکند تا اطلاعات پروژه همراه با جزئیات هر یک از پروژه ها و دیدن خلاصه اطلاعات آنها را فراهم بیاورد . کاربرانی که دسترسی به مرکز پروژه را در Microsoft Project Web App و Microsoft Project Professional 2013  دارند میتوانند از مرکز پروژه برای کار با هر پروژه ای که به آن تخصیص داده شده اند استفاده کنند , البته تنها پروژه هایی که در ماکروسافت پراجکت سرور ۲۰۱۳ منتشر شده اند.

90

وقتی به قسمت پروژه ها که میروید تمامی پروژه هایی که تعریف کرده اید برای شما نمایش داده میشود و بسته به نقشی که دارید میتوانید به آنها دسترسی داشته باشید

برای Edit کردن و یا ایجاد فعالیت ها در پروژه مورد نظرتان دو راه دارید یکی میتوانید در کنار پروژه گزینه Enterprise Project را کلیک کنید و برای شما صفحه Project professional  باز میشود و همانطور که پیشتر توضیحات راجع به محیط این نرم افزار داده شد میتوانید با آن کار کنید , روش دوم به این صورت است که پروژه خود را باز کرده و صفحه ای به شکل زیر برای شما باز میشود که دارای تب های مختلفی در بالای صفحه است که از هر کدام برای Edit  و یا ایجاد Task های مورد نظرتون میتوانید استفاده کنید.

proj2