این سایت برای ie9 طراحی نشده است

لطفا دستگاه خود را بچرخانید.

خدمات لینک ۲۰۱۳

Lync server 2013 (Skype for business 2015)

مایکروسافت لینک چیست؟

یکی از راهکارهای موجود در زمینه voip(ویپ) مایکروسافت لینک سرور۲۰۱۳  است.  مایکروسافت لینک سرور ۲۰۱۳ یک نرم افزار یکپارچه سازی ارتباطی است که قابلیتهای گسترده بسیاری را برای سازمان ها فراهم می کند. قابلیتهایی نظیر چت (instant messaging)، حضور (presence)، کنفرانس  ویدیویی و برقراری تماس و…

با استفاده از ویژگی حضور (presence) می توانید از وضعیت حضور افراد در سازمان موقعیت سازمانی و مکانی آنها هر لحظه مطلع شده و از طریق (IM)  با فرد مورد نظر ارتباط نوشتاری (چت)، صوتی یا تصویری، با استفاده از یک رابط کاربری زیبا و ساده برقرار نمایید.

از دیگر ویژگیهای مایکروسافت لینک سرور ۲۰۱۳، ارتباط با افراد خارج از سازمان با استفاده از سرویس های دیگر مانند yahoo messenger، Google talk و … است که بر بستر پروتکل xmpp برقرار می شود. مایکروسافت لینک بر بستر voip(ویپ) کار می کند، در نتیجه تمامی قابلیتهای ذکر شده در مطالب بالا قابل پیاده سازی و اجرا در آن خواهد بود.

به اشتراک گذاری دسکتاپ، انواع نرم افزار، برگزاری ویدیو کنفرانس و معرفی(presentation)، ایجاد و برقراری منشی تلفنی و سیستم پاسخگویی و اتصال آن به داخلی های مورد نظر برخی از قابلیتهای این نرم افزار است. مایکروسافت لینک قابلیت برقراری تماس با خطوط تلفن شهری را نیز دارد از این جهت برای سازمانهایی که فقط خطوط قدیمی تلفن دارند نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

امکان یکپارچه سازی این نرم افزار با دیگر محصولات مانند مایکروسافت اکسچینج سرور، امکانات آن را به چند برابر افزایش میدهد. امکان ضبط و ذخیره تماسهای نوشتاری و صوتی از طریق لینک سرور بر روی اکسچینج فراهم می شود ضمن اینکه امکان نمایش وضعیت حضور یا عدم حضور کاربر بر روی برنامه اوت لوک تحت وب (outlook web app) نیز میتواند فراهم شود.

مایکروسافت لینک می تواند با سایر سیستمهای تلفنی نیز یکپارچه شود و از این طریق میتوان از تمامی قابلیتهای این نرم افزارها به طور یکجا بهره برد. به عنوان نمونه میتوان لینک را به تجهیزات سایر برندها مانند سیسکو(مثلا CUCM) متصل کرد و از امکانات آن روی لینک بهره برد. همچنین کاربران سایر محصولات مایکروسافت مانند شیرپونت سرور نیز میتوانند ضمن کار با نرم افزار خود از طریق امکان حضور (presence)  از حضور یا عدم حضور سایر کاربران در آن واحد مطلع شده و برای آنها پیغام صوتی، نوشتاری یا تصویری ارسال کنند.

راه اندازی و استفاده از قابلیتهای مایکروسافت لینک بسیار آسان و سریع فراهم شده و نیاز به صرف وقت و هزینه قابل توجه نمی باشد. از این رو سازمانها و شرکتهای کوچکی که قادر به هزینه گزاف بابت راه اندازی سیستمهای تلفنی نمی باشند استفاده از لینک سرور ۲۰۱۳ گزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه ای خواهد بود.

ویژگیها و مزایای استفاده از Voip (ویپ)برای سازمان و مجموعه شما:

۱- افزایش انعطاف پذیری و جا به جایی:

در سیستم های پیاده سازی شده بر اساس Voip (ویپ) براحتی می توان داخلی های مختلف تعریف کرد. خطوط تلفن را با استفاده از گیت وی های Voip (ویپ) افزایش داد(در سیستم سنتی تلفنی ظرفیت شبکه از قبل مشخص و امکان افزایش آن براحتی ممکن نیست). کاربران می توانند برنامه های خود را بصورت یکپارچه انجام دهند، به این صورت که در حال صحبت با تلفن می توانند به سایر برنامه های خود نیز دسترسی داشته باشند و اختلالی در کارشان پیش نخواهد آمد. برنامه هایی مانند ایمیل و ارسال فکس دیجیتالی همچنین ویدیو کنفرانس از این دست برنامه هستند.جا به جایی کاربران در این سیستم بسیار آسان بوده و نیاز به جا به جایی سیستم ها و کابل کشی نیست. فقط کافیست گوشی تلفن خود را جا به جا کنید.

۲- کاهش هزینه:

سازمانها به کمک Voip (ویپ) میتوانند هزینه های خود را کاهش دهند. به طور مثال استفاده از تلفنهای سنتی آنالوگ هنگام استفاده از Voip (ویپ) حذف می شود. زیرا استفاده از اینترنت جهت برقراری تماس در مقایسه با تلفنهای آنالوگ تقریبا بدون هزینه است. برای برخی از سازمانها امکان برقراری ارتباط چهره به چهره بسیار مهم و بخشی از کار روزمره آنها محسوب می شود. به کمک Voip (ویپ) نیاز به سفرهای کاری  کاهش و بعضا حذف خواهد شد و در نهایت در کاهش هزینه های شرکت در دراز مدت موثر خواهد بود. عموما سرویس های دیجیتال نسبت به آنالوگ (مخابراتی) ساده تر و ارزانتر هستند.

۳- نصب و راه اندازی و استفاده آسان:

راه اندازی voip(ویپ) نیاز به دانش فنی گسترده ای ندارد و سازمانهایی که این نوع سیستم را جهت برقراری تماسهای روزمره خود انتخاب می کنند متحمل پرداخت هزینه های قابل توجه جهت راه اندازی و آموزش پرسنل نخواهند شد.

۴- هزینه پایین نگهداری و تجهیز:

بدلیل استفاده از تجهیزات عموما نرم افزاری در این سیستم مشکل فضا نیز در مجموعه های سازمانی مرتفع خواهد شد. هزینه نگهداری و تجهیز در این صورت نیز نسبت به سیستمهای قدیمی آنالوگ کاهش چشمگیری خواهد داشت. مثلا نیاز به کابل کشی مجدد وجود ندارد.

۵- امکانات تلفنی فراوان voip(ویپ):

پروتکلی که در ارتباطات  voip(ویپ) استفاده می شود sip (session initiation protocol) نام دارد. این پروتکل باعث شده تا امکانات فراوانی را بتوان در سیستم voip(ویپ) پیاده سازی کرد. امکاناتی مانند انتقال تماس (call forward)، پارک کردن تماس(call park)، ارسال به صندوق صوتی (voice call) و قابلیت ارسال فکس بر روی شبکه، که در حالت عادی نیازمند صرف هزینه و وقت بسیاری است.

۶- امنیت بالا:

در سیستم های مخابراتی آنالوگ معمولا با استفاده از یک گوشی تلفن ساده می توان به شبکه متصل شد و مکالمات را شنود کرد. اما در تکنولوژی voip(ویپ) کاربران بر اساس راهکارهای متفاوت شناسایی (authenticate) می شوند و با استفاده از گواهینامه ها (certificate) مکالمات و ارتباطات رمزنگاری می شوند.

۷- مانیتورینگ و امکان مشاهده ریز مکالمات:

امکان مشاهده ریز مکالمات، ضبط و ذخیره مکالمات وجود دارد. از این طریق میتوان برای سازمانهایی که صورتحساب مکالمات را برای مشتریان خود ارسال می کنند راهکارهای آسان و ارزان قیمت فراهم کرد.

 

خدمات و راهکارهای ایرساپرداز:

۱- نصب، راه اندازی و کانفیگ لینک سرور ۲۰۱۳

۲- یکپارچه سازی لینک سرور با اکسچینج جهت انتقال پیغامهای صوتی به صندوق پستی کاربران

۳- پکپارچه سازی لینک سرور با دیگر نرم افزارهای voice over IP (ویپ) مانند CUCM

۴- یکپارچه سازی لینک سرور با مایکروسافت اوت لوک

 

مطالب مرتبط:

voip (ویپ) چیست؟ (راهکار ویپ)